Koszulki z nadrukami cały czas cieszą się ogromną popularnością i mało prawdopodobne, że kiedykolwiek wyjdą z mody. Nadruki na koszulkach mogą być nakładane na rozmaite sposoby. W niniejszym artykule przygotowaliśmy szereg informacji odnośnie najpopularniejszych metod nadruku na odzieży. W sposób niezwykle dokładny przedstawiamy ich najistotniejsze wady oraz zalety. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Każdy, kto chce przenosić swoje szkice nadruków na dowolną odzież, musi pamiętać o tym, że najistotniejsze jest staranne wykonanie projektu. W celu zminimalizowania pomyłek warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi metodami nadruku, które mamy do wyboru. Każda z tych metod posiada zarówno szereg zalet jak i wad. Ilość dostępnych technik nadruków jest na tyle duża, że każdy na pewno znajdzie taką, która w pełni będzie odpowiadała jego potrzebom. W niniejszym artykule omawiamy techniki nadruku na odzieży takie jak sublimacja, sitodruk, termotransfer – flock i folia flex.
Sublimacja to technologia znakowania, której główną cechą charakterystyczną jest przechodzenie specjalnego tuszu sublimacyjnego wewnątrz danego materiału. W celu uzyskania wydruku na materiale trzeba wydrukować projekt przy wykorzystaniu tuszów sublimacyjnych na specjalnym papierze. Później wgrzewa się go na materiał za pomocą prasy. W taki sposób otrzymujemy wielokolorowe nadruki posiadające jakość fotograficzną. Nadruki na ciuchy uzyskane w ramach sublimacji są odporne na pranie, ścieranie, zmywanie oraz szkodliwe warunki atmosferyczne. Sublimacja posiada również jedną, niezwykle istotną zaletę: mowa tutaj o braku kosztów przygotowania. Sprawia ona, że sublimacja jest doskonałym rozwiązaniem przy małych nakładach .
Wadą sublimacji jest z kolei brak możliwości bezpośredniego wydruku na bawełnie oraz materiałach o ciemnych barwach. Jeśli chcemy aby sublimacja przyniosła pożądany przez nas efekt, materiał musi posiadać choć trochę poliestru. Dodatkowo, podczas wybierania kolorowych koszulek sublimacyjnych, nie uda nam się uzyskać doskonałego odwzorowania kolorów. Jest to jednak bardzo dobre rozwiązanie dla projektów realizowanych w klimacie „vintage”.
Sitodruk to technika znakowania, której początki miały miejsce w starożytnej Japonii. Istotą sitodruku jest przeciskanie farby rakiem przez wcześniej przygotowane matryce, które nazywane są sitami. Wzór naświetla się na matrycę za pomocą kliszy, chemikaliów oraz w sposób naturalny za pomocą światła. Po rozwarstwieniu projektu przy użyciu sitodruku można stworzyć zaawansowane przejścia tonalne. Umożliwiają one stworzenie nadruków ze zdjęć bądź z ilustracji. Sitodruk pozwala również na korzystanie rozmaitych farb efektowych – puchnących, metalicznych bądź nawet świecących w ciemności. Sitodruk charakteryzuje się stałymi kosztami przygotowania, dlatego w sposób szczególny polecamy ją przy realizacji nakładów w wysokości większej niż pięćdziesiąt sztuk. Są jednak firmy, które zrealizują dla nas nadruki poprzez sitodruk już przy zamówieniu dziesięciu sztuk.
Wiele osób niesłusznie uważa metody flex i flock za gorsze. Warto jednak wiedzieć o tym, że te formy formy nadruku z roku na rok zdobywa coraz większe uznanie. Niektórzy mogą sądzić, iż w przypadku tej metody zwrot „nadruk na ciuchach” jest trochę nie na miejscu, ponieważ w tej metodzie nie ma etapu drukowania. Folie termotransferowe tworzy się specjalnie do zastosowania na tekstyliach. Jeśli nadruki zostaną przygotowane w sposób prawidłowy, wytrzymają nawet kilka lat. Grafiki wycina się z folii przy użyciu plotera tnącego. Później jest ona wgrzewana w materiał za pomocą prasy grzewczej.
Folie są jednokolorowe, jednak istnieje możliwość łączenia kilku kolorów. Folia flex może być stosowana na różnych typach odzieży oraz innych materiałach takich jak torby czy plecaki. Jej dużym atutem jest także ogromna wytrzymałość. Posiada jednolitą i gładką strukturę. Z kolei folia flock nadaje efekt meszku – szczególnie dobrze sprawdza się on na polarach, bluzach i koszulkach polo. Techniki te są bardzo tanie już od 1 sztuki, ponieważ nie istnieją koszty przygotowania takie jak w przypadku sitodruku. Minusem folii termotransferowych jest jednak brak możliwości realizowania przejść tonalnych oraz ograniczenia w zakresie kolorów.
Nie istnieje jedna, najlepsza metoda nadruku na koszulkach, czapkach, bluzach czy spodniach sportowych. Każda z nich posiada zarówno zalety jak i wady. Warto wybrać jedną z nich po zapoznaniu się z ich cechami szczególnymi. Zupełnie inną metodę wybierze ktoś, kto chce stworzyć kilka nadruków, a jeszcze inną właściciel dużej firmy, który realizuje spore zamówienie.