Medale sportowe są tradycyjną formą nagrodzenia za osiągnięcia we wszystkich dyscyplinach sportowych. Współczesne technologie pozwalają na produkcję medali z rozmaitych materiałów, najczęściej stopów metali, w różnych kolorach i kształtach, bogato zdobionych.
Ze względu na materiał można wyróżnić medale metalowe, plastikowe, drewniane i metale ze szkła. Ze względu na technologię produkcji spotykane są medale odlewane, tłoczone (bite), medale wycinane. Medale różnią się między sobą również sposobem wykończenia. Mogą być bowiem malowane, grawerowane, galwanizowane, ażurowe i medale z nadrukiem. Możliwe jest także łączenie różnych technik, na przykład grawerowane medale z nadrukiem. Pozwala to osiągnąć oryginalne, rzadko spotykane efekty.
Technologia drukowania na medalach uzależniona jest od materiału, z jakiego wykonany jest medal. Dzisiejsze technologie pozwalają na tworzenie coraz bardziej skomplikowanych wzorów w sposób dokładny i trwały. Najbardziej znane sposoby tworzenia nadruków to grawerton i druk UV.
Nadruk grawertonowy pozwala na nanoszenie napisów, logo, grafik, a nawet zdjęć za pomocą metody termicznej. Konieczne jest przygotowanie wzoru i jego wydruku w odbiciu lustrzanym w dobrej jakości na specjalnym papierze. Następnie wydruk ten nanosi się na powierzchnię medalu za pomocą prasy termotransferowej. Tak uzyskany nadruk jest trwały oraz odporny na zarysowanie i zmywanie.
Nadruk UV stosuje się nieco rzadziej niż grawerton. Nadaje się on do powierzchni płaskich. Polega na użyciu specjalnej drukarki, której głowice nanoszą krople tuszu na materiał. Aby nadruk był trwały, używa się specjalnych tuszów polimerowych utrwalanych później światłem UV. Gotowy nadruk wygląda jak położona na powierzchni medalu warstwa plastiku. Jest bardzo twardy i trwały.
Stosowanie nadruków na medalach pozwala na uzyskanie efektów, jakich nie można osiągnąć innymi metodami. Herby, loga, symbole narodowe mogą być przedstawione w charakterystycznych dla siebie kolorach. Tak ozdobione medale stają się niezwykłą pamiątką wydarzeń sportowych.